لطفا جهت دریافت سمپلر هدیه فرم عضویت در سایت را تکمیل و ارسال فرمائید  ××××××   از خانم ها و آقایان فارغ التحصیل رشته های مهندسی پزشکی ـ مهندسی الکترونیک ـ کامپیوتر و علوم آزمایشگاهی جهت بخش های فروش و سرویس دعوت به همکاری می گردد ×××××  از کلیه شهرستان ها نماینده فعال می پذیریم  ×××××  

  ورود کاربران  
معرفی محصولات  
 
 
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
  اخبار و تازه ها  

 

بهترين رژيم غذايي در زمان مصرف آنتي بيوتيك‌ها چيست؟

 
 
. . . توضیحات بیشتر    

تاریخچه علوم آزمایشگاهی در ایران

 
 
. . . توضیحات بیشتر    
 
  اطلاعیه ها  
از کلیه شهرستانها نماینده فعال میپذیریم  
 
. . . توضیحات بیشتر    
آگهی استخدام در بخش فروش و سرویس  
 
. . . توضیحات بیشتر    
 
 
آزمون خوني بارداريHCG
بتا HCG (گنادوتروپين جفتي انسان) هورموني است كه از جفت در حاملگي، همچنين به مقادير كمتر، از برخي بافتهاي ديگر ترشح مي‌شود. اين هورمون، در ابتداي بارداري باعث تحريك ترشح هورمون پروژسترون مي‌شود. اين هورمون از اوايل بارداري در ادرار خانم باردار وجود دارد و قابل اندازه‌گيري است ولي سطح سرمي آن، اطلاعات بيشتري در اختيار قرار مي‌دهد. از اندازه‌گيري سطح خوني بتا HCG علاوه بر تعيين بارداري، در ارزيابي رشد جنين در هفته‌هاي اول بارداري استفاده مي‌شود.
 
 آزمون HCG بتا
 مقادير طبيعي
توضيح
زنان غيربارداري
 
كمتر از ۵
۱- تشخيص طبيعي بودن مقادير بتا HCG بايد توسط پزشك معالج انجام گيرد و مقادير ذكر شده، تنها جهت اطلاع مي‌باشد.
زنان يائسه
 
كمتر از ۸
- منظور از سن بارداري در اينجا، تعداد هفته‌هاي گذشته از زمان آخرين خونريزي ماهيانه مي‌باشد.
۴هفتگي بارداري
 
۴۰۰-۳
- مقادير بالاي بتا HCG ، معمولاً نشاندهنده حاملگي مي‌باشد ولي در موارد نادر، در تومورهاي تخمدان، بارداري چندقلو و برخي حاملگيهاي غيرطبيعي، بيش از حد انتظار بالا مي‌رود.
۵-۸هفتگي بارداري
 
۵۵۰۰۰-۱۰۰۰
۱۲-۹هفتگي بارداري
 
۲۵۰۰۰-۳۰۰۰۰۰
۱۶-۱۳هفتگي بارداري
 
۱۳۰۰۰-۲۵۰۰۰۰
 
آزمايش مدفوع Stool exam
 در اين آزمايش، مقدار اندكي از مدفوع، از جهت وجود انگل و باكتريهاي غيرطبيعي، همچنين وجود خون، مورد ارزيابي ميكروسكوپي قرار مي‌گيرد.
   
 
علاوه بر تشخيص خون و عفونت، آزمايش مدفوع در تشخيص برخي بيماريهاي گوارشي و تغذيه‌اي نيز كمك‌كننده است. در صورت وجود خونريزي قابل توجه از دستگاه گوارش (همانند زخم معده)، در مدفوع مقادير زيادي خون در مدفوع ديده مي‌شود. ولي خونريزي‌هاي كوچكتر و مزمن‌تر، تنها با آزمايش ميكروسكوپي قابل مشاهده هستند. به وجود مقادير اندك خون در آزمايش ميكروسكوپي، خون مخفي يا Occult Blood (به اختصار: O.B) گفته مي‌شود. - از آنجا كه درصد زيادي از حجم مدفوع از باكتريهاي طبيعي روده تشكيل شده، در آزمايش مدفوع، فقط وجود انگلها يا باكتريهاي بيماريزا گزارش مي‌گردد. - ممكن است قبل از انجام آزمايش، از شما خواسته شود از خوردن غذاها يا داروهاي خاصي پرهيز نماييد. عدم توجه به اين دستورات، ممكن است به گزارش مثبت كاذب يا منفي كاذب وجود خون در مدفوع بيانجامد.
آزمايشات انعقاد خون Clotting studies
 سيستم انعقاد خون در بدن، شامل زنجيره‌اي از واكنشهاي پيچيده است و به عوامل گوناگوني وابسته است. آزمايشات انعقاد خون، خصوصيات كلي اين سيستم را مي‌سنجند و در صورت اختلال هر يك يا مجموعه‌اي از آنها، بررسي دقيقتري به منظور كشف عامل يا عوامل مسئول اختلال انعقاد، صورت مي‌گيرد.
 
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
CT
 
مقاديرB.U.Nبطور ساده زمان لخته شدن خون را نشان مي‌دهد.
PT
زمان پروترومبين
ثانيه
 
۱۶-۱۱
از علل افزايش PT به تنهايي، مي‌توان به كمبود فاكتور VII و XIII اشاره كرد. از عل افزايش PT كمبود فاكتورهاي I، II، V و X اشاره كرد.
(A)PTT
ثانيه
 
۲۹-۲۶
از علل افزايش PTT به تنهايي مي‌توان به كمبود فاكتورهاي VIII، IX، XI و XII اشاره كرد.
TT
ثانيه
 
۱۵-۱۱
زمان ترومبين – با اختلالات مربوط به فيبرينوژن، دچار افزايش مي‌شود.
 
آزمايشات فاز التهابي و ايمني Inflammation
 اين آزمايشات، نشاندهنده علايم التهاب ناشي از بيماريهايي چون عفونتهاي مزمن، بيماريهاي خودايمني و برخي از انواع سرطان مي‌باشند.
 
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
ESR
۲۰-۰مردان
 
۳۰-۰زنان
سرعت رسوب گويچه هاي سرخ آزمايشي كلي و غير اختصاصي كه در تمام بيماري هاي التهابي بالا مي رود
C-Reactive-protein(CRP)
كمتر از
 
۱۰mg/Lit
نشانگر التهاب حاد است . در بسياري از بيماري هاي خود ايمني و التهابي و عفوني و همچنين در انتهاي بارداري بالا مي رود
Anti-DNA, RF, ANA,…
(آزمايشات خود ايمني)
حد طبيعي آزمايش
 
منفي است
هر كدام از اين فاكتور ها يا هر يك از انواع آنها در انواع خاصي از بيماري هاي خود ايمني بالا مي روند و احتمال ابتلا به اين بيماري ها را مطرح مي سازند.
 
آزمايش ادرار
 آزمايش ادرار، آزمايش ساده و سريعي است كه در صورت صحيح انجام شدن، در تشخيص بسياري از بيماريها كمك‌كننده است. در اين آزمايش، ظرف كوچكي به شما داده مي‌شود و از شما خواسته مي‌شود تا كمي از ادرار خون را در آن بريزيد. اين ظرف بايد كاملاً تميز باشد و البته، تنها با آب فراوان و صابون شسته شده باشد. جهت جمع‌آوري ادرار، بايد ابتدا كمي از ادرار خود را دفع كنيد، سپس اندكي از قسمت مياني ادرار خود را درون ظرف بريزيد و در انتها، باقيمانده ادرار خود را نيز دفع نماييد. جمع‌آوري قسمت ابتدايي يا انتهايي جريان ادرار، دقت آزمايش ادرار را به شدت كاهش مي‌دهد. وجود تنها چند ميلي‌ليتر ادرار در لوله آزمايش، جهت بررسي كافي است.
 
 
 
 
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
color
رنگ
 
از بي‌رنگ تا قرمز قهوه‌اي
رنگ ادرار، علاوه بر بيماريهاي مختلف، از نوع غذا و ميزان مايعات مصرف شده نيز تأثير مي‌گيرد.
S.G
وزن مخصوص
۰۳۰/۱
 
۰۰۶/۱
علاوه بر برخي بيماريها، به ساعت انجام آزمايش، ميزان مصرف مايعات و ميزان فعاليت و ورزش نيز بستگي دارد.
pH
 
۶/۴-۸
گلوكز، كتون، پروتئين
 
۰
در صورت وجود در ادرار، ممكن است نشانه اختلال عملكرد كليه يا برخي بيماريهاي متابوليك باشند.
نيتريت، گلبول سفيد و گلبولقرمز
 
۰
وجود گلبول سفيد (Leukocytes) يا گلبول قرمز در ادرار ممكن است بدليل عفونت يا آسيب مجاري ادراري باشد.
(U/C)
كشت ادرار
 
-
طولاني‌تر از آزمايش ساده ادرار است. نمونه ادرار جهت رشد باكتريهاي بيماريزا كشت داده مي‌شود و در صورت وجود باكتري، حساسيت آن به آنتي‌بيوتيكهاي مختلف، ارزيابي و گزارش مي‌شود.
 
آزمون عملكرد تيروئيدTFT
آزمونهاي عملكرد تيروئيد، از طريق اندازه‌گيري سطح خوني هورمونهاي تيروئيد، از عملكرد آن تخميني بعمل مي‌آورند. هورمونهاي تيروئيد، موجب تنظيم عملكرد متابوليك بدن مي‌گردند.
 
 
 
تيروئيد
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
T4 (كل T4)
µg/dl
 
۵-۱۲
در هيپرتيروئيدي (پركاري تيروئيد به دلايل مختلف) و داروهايي همانند استروژن، متادون و كلوفيبرات بالا مي‌رود.
T3 (كل T3)
µg/dl
 
۷۰-۱۹۰
در تيروئيديت، پركاري تيروئيد، سرطان تيروئيد و مصرف برخي داروها بالا مي‌رود. در بيماريهاي مزمن و سوء تغذيه، كم‌كاري تيروئيد و مصرف برخي داروها پايين مي‌آيد.
FT4 (آزادT4)
Nmol/L
 
۰۷/۰-۰۳/۰
ميزان هورمون تيروكسين كه در خون آزاد است (و به پروتئين‌ها متصل نيست) را نشان مي‌دهد. به همين دليل تحت تأثير بيماريهاي ديگر قرار نمي‌گيرد.
RT3U
۳۵%
 
۲۵%
نشاندهنده برداشت هورمون T3 توسط خون است و همانند T4 در بيماريهاي مختلف بالا يا پايين مي‌رود.
TSH
IU/L
 
۵-۱/۰
توسط هيپوفيز ترشح مي‌شود و باعث ترشح هورمونها از تيروئيد مي‌گردد. در كم‌كاري تيروئيد و مصرف برخي داروها، مقدار آن افزايش مي‌يابد.
 
آزمون عملكرد كبدLFTs
 
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
SGPT
(ALT)
IU/Lit
 
<۳۵
در بيماريهاي كبدي، بيماريهاي كليوي، پانكراتيت، مصرف الكل ميزان آن بالا مي‌رود. همچنين در بسياري از بيماريهاي التهابي ميزان آن افزايش مي‌يابد.
SGOT
(AST)
IU/Lit
 
<۳۵
در بيماريهاي قلبي، پانكراتيت، بيماريهاي كبدي، بيماريهاي عضلاني، مصرف الكل و آسيب‌هاي جسماني ميزان آن بالا مي‌رود. همچنين در بسياري از بيماريهاي التهابي ميزان آن افزايش مي‌يابد.
AL.ph
فسفاتاز قليايي
IU/Lit
 
۳۰-۱۳۰
در رشد استخواني، بدخيمي‌ها، ترميم شكستگي‌ها، بيماري پاژه، بيماريهاي كبدي، نارسايي قلبي، بارداري، پركاري غده پاراتيروييد و بسياري بيماريهاي ديگر بالا مي‌رود.
Bilirubin
بيلي‌روبين
Total
 
<۲/۱
افزايش آن باعث بروز پديده زردي مي‌شود. در آسيبها و بيماريهاي كبدي، انسداد مجاري صفراوي، هموليز و گرسنگي ميزان آن افزايش مي‌يابد. انسداد مجاري صفراوي و بيماريهاي مربوط به آن، منجر به بالا رفتن بيلي‌روبين مستقيم مي‌شوند.
Direct
 
<۰/۳
Albumin
آلبومين
Mg/dl
 
۵/۳-۵
در حالاتي نظير كم آبي و ديابت بي‌مزه، ميزان آن افزايش مي‌يابد. در بيماريهاي كبدي، CF، سوء تغذيه، IBD، برخي بيماريهاي كليوي و كبدي، برخي انواع بدخيمي‌ها و برخي بيماريهاي بافت همبند ميزان آن كاهش مي‌يابد.
آزمونهاي انعقاد خون
 
به قسمت آزمايشات انعقاد خون مراجعه شود.
 
 
آزمون‌هاي عملكرد كليه‌ها     Renal function test
 كليه‌ها، وظيفه پاكسازي برخي از مواد زايد و سمي كه حاصل متابوليسم مي‌باشند را برعهده دارند. تستهاي عملكرد كليه، قدرت دفع اين مواد را توسط كليه‌ها مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. غالباً جهت اندازه‌گيري قدرت دفع كليه‌ها، غلظت برخي مواد در خون و ادرار همزمان اندازه گرفته مي‌شود. البته در بسياري موارد، ميزان مواد در ادرار جمع شده طي ۲۴ ساعت اندازه‌گيري شده، متوسط آن محاسبه مي‌گردد. جهت اندازه‌گيري ميزان پروتئين يا كراتينين ادرار ۲۴ ساعته، ظرفي به شما داده مي شود و از شما خواسته مي‌شود تا طي ۲۴ ساعت آينده، ادرار خود را در آن ظرف جمع‌آوري كنيد. دقت كنيد كه هربار پس از جمع كردن هر نوبت ادرار، درپوش ظرف را محكم كنيد و ظرف را در جاي خنك نگهداري كنيد. گرم شدن ظرف موجب مخدوش شدن آزمايش مي‌گردد. در انتها، نام و مشخصات خود را روي ظرف بنويسيد و آن را به آزمايشگاه برگردانيد.
خون
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
BUN
mg/dl
 
۲۰-۱۰
مقاديرB.U.N
اسيداوريك و كراتينين خون، در بسياري از بيماريهاي كليه، همچنين در برخي بيماري‌هاي كبد، عضلات و ... افزايش مي‌يابد
اسيد اوريك
مردان: mg/dl
 
۸-۲/۵
اسيد اوريك
زنان: mg/dl
 
۶-۱/۵
كراتينين
کمتر از mg/dl
 
۵/۱
 
 
 
 
 
ادرار
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
پروتئين ادرار ۲۴ ساعته
كمتر ازmg
 
۱۵۰
در بسياري از بيماريهاي كليه مقدار آن افزايش مي‌يابد. از آنجا كه مقدار پروتئين و كراتينين ادرار در ساعات مختلف شبانه‌روز بسيار متغير است، جمع‌اوري دقيق و صحيح ادرار در طول ۲۴ ساعت اهميت فراواني در نتايج اين دو آزمايش دارد.
Creatinine (ادرار ۲۴ ساعته)
 
۲۰۰۰-۵۰۰
در بارداري، فعاليت شديد و برخي موارد ديگر بالا مي‌رود. در بسياري از بيماري‌هاي كليه، نارسايي قلبي، شوك و كم‌آبي پايين‌ مي‌آيد.
 
آنتي ژن اختصاصي پروستات PSA 
PSA، نوعي گليكوپروتئين (تركيبي از پروتئين و قند) است كه در سلولهاي پروستات در مردان وجود دارد. اين آنتي‌ژن، به مقادير كم در خون تمامي مردان يافت مي‌شود ولي در بيماريهاي پروستات، مقدار ان بالا مي‌رود.
 
از آنجايي كه اين آزمون،‌ ممكن است در مواردي بطور كاذب، منفي باشد، لازم است همواره همراه با معاينات باليني انجام گردد. بهرحال انجام معاينه باليني بهمراه اندازه‌گيري سطح PSA، در مردان ميانسال و بعد از آن، در تشخيص زودهنگام بيماريهاي پروستات، بخصوص سرطان پروستات، بسيار مفيد است.
 
 
 
 
 
 
 
ادرار
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
PSA
كمتر ازng/ml
 
۴
با افزايش سن، مقدار آن بيشتر مي‌شود
 
آنزيم هاي قلبي Cardiac enzyme
 بيشتر آزمايشهايي كه براي سنجش عملكرد قلب بكار مي‌روند، تحت تأثير بيماريهاي ديگر نظير بيماريهاي كبدي و كليوي و همچنين آسيبهاي عضلاني قرار مي‌گيرند. با اين حال، برخي از آنها، با دقت خوبي، سلامت عضلات قلب را نشان مي‌دهد. برخي از آزمايشات قلبي به قرار زير مي‌باشد:
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
CK
مردان:mg/dl
 
۱۷۴-۳۸
در بيماريهاي قلبي و سكته قلبي، عفونتهاي ويروسي، كم‌كاري تيروئيد، بيماريهاي عضلاني، فعاليت و استرس شديد ميزان آن بالا مي‌رود. CK-MB بسيار اختصاصي‌تر است ولي در بيماريهاي عضلاني و نيز در ورزشكاران ممكن است بالا برود.
زنان: mg/dl
 
۱۴۰-۲۶
Troponin T Troponin I
 
۱-۰
در انفاركتوس و ايسكمي قلبي افزايش مي‌يابد. بسيار اختصاصي است ولي ممكن است در آنژين صدري ناپايدار و نارسايي مزمن كليه هم بالا رود.
AST
(SGOT)
U/Lit
 
۳۵-۰
در نارسايي حاد كليه، انفاركتوس قلبي، هپاتيت، كم‌خوني، پانكراتيت، بيماريهاي ويروسي و عضلاني ميزان آن بالا‌ مي‌رود.
LDH
U/ml
 
۴۵۰-۲۰۰
در انفاركتوس قلبي، بيماري كبدي، كم‌خوني، پانكراتيت و آسيب عضلاني، مقادير آن (با تأخير) بالا مي‌رود.
پاپ اسمیر - اسمير دهانه رحم  POP Smear

سرطان دهانه رحم از شايعترين سرطان‏ها در خانم‏ها خصوصاً در ممالك جهان سوم مي‏باشد در حاليكه در كشورهاي پيشرفته اين سرطان به دليل انجام تست‏هاي غربالگري از نظر شيوع كاهش چشمگيري يافته است بنابراين سرطان دهانه رحم و غربالگري آن حائز اهميت فراواني مي‏باشد و نياز به همكاري متخصصين زنان و پاتولويست دارد. از آنجاييكه سرطان دهانه رحم به آهستگي پيشرفت مي‏كند چنانچه خانم‏ها تحت مراقبت‏هاي منظم و معاينات ژينكولوژيك برنامه‏ريزي شده قرار گيرند مي‏توان از اين سرطان پيشگيري كرد.تست پاپ اسمير در طي معاينه لگن انجام مي‏شود و وجود سلول‏هاي غيرطبيعي در اين تست هشداري مبني بر وجود اين بيماري باشد.هدف اصلي اين تست و پيگيري‏هايي كه بدنبال آن انجام مي‏شود پيشگيري از تغييرات غيرطبيعي سلول‏هاي دهانه رحم است كه در صورت عدم توجه ممكن است به سمت سرطان دهانه رحم پيشرفت نمايد.
تست پاپ اسمير چيست؟
 
تست پاپ اسمير كه در عوام به آن تست سرطان مي‏گويند يك تستي است كه مي‏تواند سلول‏هاي دهانه رحم را بررسي و حالات غيرطبيعي آن را كه منجر به سرطان مي‏شود را مشخص نمايد.
 
توجه به اين نكته حائز اهميت است كه اين تست سرطان دهانه رحم يا قسمت تحتاني رحم را مشخص مي‏كند و لزوماً در مورد سرطان اندومتر (رحم) پيش‏گويي كننده نمي‏باشد. لذا در موارد و شرايط خاص كه پزشك لازم مي‏داند علاوه بر تست پاپ اسمير، بيوپسي اندومتر نيز انجام مي‏شود كه اين امر جهت بررسي سلول‏هاي داخلي حفره رحم مي‏باشد و معمولاً در خونريزي‏هاي غيرطبيعي رحم لازم الاجرا است.
افرادي اين تست را بايد انجام دهند؟
 
تمام خانم‏هايي كه از نظر جنسي فعال هستند و سن بالاتر از 21 سال دارند. بايد سالانه يك بار اين تست را انجام دهند.
 
اگر شما جزء جمعيت پر خطر نباشيد و سه سال متوالي تست طبيعي يعني منفي داشته باشيد مي‏توانيد فواصل زمان انجام تست را افزايش دهيد.
خانم‏هاي پرخطر شامل موارد زير مي‏باشند:
 
زناني كه رابطه تك همسري ندارند و يا اينكه همسر آنها شركاي متعدد جنسي داشته باشد.
 
خانم‏هايي كه زگيل‏هاي تناسلي و يا عفونت‏هاي منتقله از راه جنسي دارند.
 
خانم‏هايي مبتلا به HIV
 
خانم‏هاي سيگاري
نكات قابل توجه قبل از انجام تست:
 در طي دو روز قبل از انجام تست از ژل، كرم و داروهاي واژينال استفاده نشود.
 
اين تست نبايد در زمان خونريزي پريود انجام شود.
از 24 ساعت قبل تماس جنسي نداشته باشد.
 
اين تست صددرصد توانايي تشخيص مراحل اوليه بيماري را نداشته ولي مي‏تواند باعث كاهش ميزان سرطان دهانه رحم شود. بنابراين در كنار آن مي‏توان از روش‏هاي ديگر مانند كولپوسكوپي براي تشخيص اين بيماري استفاده كرد.
 
بايد توجه داشته باشيد كه تست پاپ اسمير فقط حضور سلول‏هاي غيرطبيعي را نشان مي‏دهد و جهت تشخيص قطعي در مواردي كه پزشك شما لازم مي‏داند انجام كولپوسكوپي و بيوپسي ضروري است.
 
در طي اين تست دهانه رحم شما با بزرگنمايي مشاهده خواهدشد و پزشك مي‏تواند از مناطق مشكوك به بدخيمي بيوپسي (تكه‏برداري) نمايد.
 
كولپوسكوپي را مي‏توان در مطب پزشك بدون نياز به بي‏هوشي ظرف 10 تا 15 دقيقه انجام داد.
درد و ناراحتي كه در طي بيوپسي ايجاد خواهد شد به اندازه دردهاي زمان پريود (قاعدگي) مي‏باشد.
 
بر طبق جواب كولپوسكوپي بيوپسي پزشك مسير بعدي درمان و چگونگي پيگيري شما را مشخص خواهد نمود.
چربيهاي خون – كلسترول و تري‌گليسيريد
 
كلسترول چيست و انواع آن كدامند؟
كلسترول، نوعي چربي است كه در ساختمان كليه سلولهاي بدن بكار رفته است. اين ماده ممكن است در كبد، از چربي‌هاي اشباع شده ساخته شود يا اينكه از طريق مصرف گوشت، تخم‌مرغ و ساير مواد غذايي حيواني وارد بدن گردد. كلسترول در داخل بدن، به صورتهاي مختلفي منتقل مي‌شود. موادي بنام ليپوپروتئين‌ها، كلسترول را در داخل خون، حمل مي‌كنند. دو نوع اصلي ليپوپروتئين‌ها عبارتند از ليپوپروتئين با چگالي كم (LDL) و ليپوپروتئين با چگالي زياد (HDL LDL) عمدتاً مسئول انتقال كلسترول به بدن است و HDL، كلسترول را از جريان خون خارج مي‌كند. بهمين دليل، اگر افزايش كلسترول خون، بدليل افزايش LDL باشد، توام با خطر بيماريهاي قلبي – عروقي مي‌باشد. مردان پس از ۳۵ سالگي و زنان پس از ۴۵ سالگي، بايد سطح كلسترول خون خود را منظماً اندازه‌گيري نمايند.
 
 
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
TG
(تري گليسريد)
كمتر از mg/dl
 
۱۶۰
در چاقي، برخي اختلالات ارثي، بيماريهاي كبد، كليه و پانكراس، مقدار آن بالا مي‌رود. در سوء تغذيه، مقدار آن پايين مي‌آيد.
Cholesterol
کلسترول خون
كمتر از mg/dl
 
۲۰۰
علاوه بر نوع تغذيه، در كم‌كاري تيروئيد، ديابت، بارداري و برخي بيماريهاي كليه و كبد بالا مي رود. ممكن است كلسترول بصورت خانوادگي بالا باشد.
LDL
كمتر از mg/dl
 
۱۳۰
افزايش آن با افزايش خطر عوارض قلبي – عروقي همراه است.
HDL
بيشتر از mg/dl
 
۷۰
در صورت كاهش به كمتر از ۴۰، خطر عوارض قلبي – عرقي افزايش مي‌يابد. نسبت LDL به HDL ۴ باشد.
شمارش كامل سلول هاي خوني CBC
شمارش كامل سلولهاي خون، آزمايشي كلي و ساده است كه از بسياري حالات سلامت و بيماري‌ها تأثير مي‌پذيرد و به همين دليل، نمايانگر نسبتاً خوبي از وضع كلي سلامت بدن است. در اين آزمايش تعداد سلولهاي مختلف خوني شمارش مي‌شوند:
 
  • سلولهاي قرمز خون، كه كمبود آنها نشانه كم‌خوني (شايع‌ترين بيماري خون) مي‌باشد.
  • سلولهاي سفيد خون، كه قسمتي از دستگاه ايمني و دفاعي بدن هستند.
  • پلاكت‌ها، كه جزئي از سيستم انعقاد خون را تشكيل مي‌دهند.
هنگام نياز به انجام اين آزمايش، از شما خواسته مي‌شود كه از شب قبل، چيزي نخوريد. توجه داشته باشيد كه آشاميدن آب، نه تنها آزمون را مختل نمي‌كند، بلكه تشنگي در هنگام آزمايش، باعث خطا در اندازه‌گيري مقادير واقعي آزمايش مي‌گردد.
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
Hg
(هموگلوبين)
مردان:gr/dl
 
۱۷-۱۳
هموگلوبين، مسئول حمل اكسيژن در داخل سلولهاي قرمز خون است. پرخوني، كمبود مزمن اكسيژن، تشنگي، از عوامل افزايش RBC و Hg مي‌باشند. كاهش اين مقادير، نشانه كم‌خوني (به هر دليل) مي‌باشد.
Hg
زنان:gr/dl
 
۱۶-۱۲
RBC
(گلبول قرمز)
مردان:
(ميليون در ميكروليتر)
 
۶-۴
RBC
(گلبول قرمز)
زنان:
(ميليون در ميكروليتر)
 
۵-۳
HCT
(هماتوكريت)
 
۵۰-۳۶
MCH
(pg)
 
۳۷-۲۷
هماتوكريت، بيانگر حجمي از خون است كه توسط سلولهاي قرمز اشغال شده و به اندازه و تعداد سلولهاي قرمز بستگي دارد. شاخصهاي ديگر، نشانه‌هايي از حجم متوسط سلولهاي قرمز و ميزان هموگلوبين موجود در آنها مي‌باشد. دانستن آنها در تشخيص نوع كم‌خوني يا ساير بيماريهاي مرتبط به سلولهاي قرمز، مفيد است.
MCHC
(g/dl)
 
۳۵-۳۰
MCV
(fl)
 
۱۰۰-۸۰
WBC
(گلبول سفيد)
(ml)
 
-۴۰۰۰
۱۱۰۰۰
در عفونت حاد، التهاب، صدمات و سرطانهايي مثل لوسمي بالا مي‌رود. در برخي بيماريهاي ايمني، پس از برخي بيماريهاي ويروسي و برخي بيماريهاي مادرزادي كاهش مي‌يابد.
Differential
 
نوتروفيلها، ائوزينوفيلها، بازوفيلها. لنفوسيتها و مونوسيتها، هركدام درصد خاصي از سلولهاي سفيد را تشكيل مي‌دهند و در جريان بيماريهاي مختلف التهابي و عفوني، رده‌هاي مختلفي از آنها تغيير مي‌كنند.
Plt
(پلاكتها)
(ml)
 
-۱۵۰۰۰۰
۴۰۰۰۰۰
افزايش تعداد آنها با افزايش خطر تشكيل لخته در خون و كاهش تعداد آنها با خطر اختلال در انعقاد خون همراه است. به دلايل متعددي ممكن است تعداد پلاكتها در خون تغيير كند.
 
هورمونهاي جنسي زنانه - Hormonelevels
غدد هيپوتالاموس و هيپوفيز در مغز، با كنترل عملكرد تخمدان، سطح هورمونهاي جنسي زنان را تنظيم مي‌نمايند.
- با توجه به شيوع بالاي نازايي در زوجهاي سراسر جهان، يكي از آزمايشهاي اوليه در بررسي نازايي، سنجش هورمونهاي جنسي زنانه است.
- مقادير غيرطبيعي هورمونهاي جنسي بطور شايع ديده مي شود و لزوماً به معني نازا بودن نمي‌باشد.
- در طي هر دوره قاعدگي، سطح هورمونهاي جنسي زنانه بشدت تغيير پيدا مي‌كند بهمين دليل، هنگام بررسي پاسخ آزمايش، دانستن زمان چرخه قاعدگي اهميت بسياري دارد.
- هنگام نزديك شدن به سن يائسگي، مقادير برخي از اين هورمونها (FSH LH,) بالا مي‌رود. از اين آزمايشها مي توان جهت تاييد تشخيص فرارسيدن سن يائسگي استفاده كرد.
- توجه داشته باشيد كه مقادير طبيعي ذكر شده در ذيل، تقريبي هستند و در آزمايشگاههاي مختلف، متفاوت مي‌باشند.
   جدول
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
LH
۲۰-۵در خانمهاي بالغ
 
در ميانه چرخ قاعدگي سه برابر ميزان اوليهاست.
افزايش شديد آن در ميانه چرخه قاعدگي، منجر به تحريك تخمك‌گذاري مي‌شود. پس از آن بمدت يك هفته بالا مي‌ماند تا باعث ترشح پروژسترون از جسم زرد گردد.
FSH
۶۰-۱۰
ناچيز
بيشتر از۳۰
 
ميانه چرخه قاعدگي
در دوره بارداري
پس ازيائسگي
FSH باعث رسيدگي تخمكها و ترشح استراديول در نيمه اول چرخه قاعدگي مي‌شود.
Estradiol
استراديول
۵-۲۵
۴۰۰-۲۰
 
پس از يائسگي
قبل ازيائسگي
همزمان با تحريك تخمدان و بلوغ تخمكها، ميزان آن بالاتر مي‌رود. در بررسي تخمدانها، جفت و غدد فوق كليه داراي كاربرد است.
progesterone
پروژسترون
ng/ml ۱>
۲۰-۵
 
قبل از تخمك‌گذاري
در ميانه چرخهقاعدگي
پس از تخمك‌گذاري، پروژسترون داخل رحم را جهت بارداري آماده مي‌كند. در اوايل بارداري، سطح پروژسترون، همچنان بالا مي‌رود.
Prolactin
پرولاكتين
كمتر از ۵۰۰
 
mU/Lit
از غده هيپوفيز ترشح مي‌شود و مسئول نمو پستانها و ترشح شير است. در بيماريهايي مثل آدنوم هيپوفيز، استرس و كم‌كاري تيروئيد ميزان آن بالا مي‌رود
گازهاي خون شرياني    ABG
 برخلاف اكثر آزمايشهاي خوني، كه نمونه خون از سياهرگها گرفته مي‌شود، نمونه اين آزمايش از خون سرخرگي بدست مي‌آيد. در اين آزمايش، اكسيژني كه در خون، از ريه‌ها به بافتهاي بدن حمل مي‌گردد، همچنين دي‌اكسيد كربني كه از سلولهاي بدن توليد شده و توسط خون به ريه‌ها، كليه‌ها و كبد منتقل مي‌گردد، اندازه‌گيري مي‌شود. همچنين، عوامل ديگري نظير ميزان اسيديته خون نيز محاسبه مي‌شود. بهمين دليل از اين آزمايش، معمولاً جهت سنجش كفايت اكسيژن‌رساني و عملكرد مطلوب ريه‌ها و كليه‌ها و سيستم متابوليسم بدن در بيماران بستري در بيمارستان استفاده مي‌شود. انجام اين آزمايش، ساده است، نتيجه آن، فوراً حاضر مي‌گردد و كاربرد زيادي نيز در موارد اورژانس دارد.
 آزمون
 مقادير طبيعي
توضيح
PH
 
۴۴/۷-۳۶/۷
نشاندهنده ميزان اسيديته خون. مقادير آن تحت تأثير كاركرد صحيح كليه، ريه و متابوليسم بدن است.
PCO2
mmHg
 
۴۵-۳۵
نشاندهنده فشار گاز دي‌اكسيد كربن و اكسيژن مقادير آنها تحت تأثير عملكرد ريه‌هاست.
PO2
mmHg
 
۱۰۰-۸۰
نشاندهنده فشار گاز دي‌اكسيد كربن و اكسيژن مقادير آنها تحت تأثير عملكرد ريه‌هاست.
HCO3
mmol/Lit
 
۲۸-۲۱
بسته به عملكرد ريه، كليه، اسيديته و متابوليسم بدن، تغيير مي‌كند.
O2
(اشباع اكسيژن)
 
بالاتر از ۹۰
نشاندهنده كفايت اكسيژن‌رساني خون به بدن
 

 

   
 
  معرفی محصولات جدید  
 
اتوآنالایزر بیوشیمی
فتومتر بیوشیمی
پلیت ریدر الایزا
پلیت واشر الایزا
سل کانتر
الکترولیت آنالایزر
کوآگلومتر
سدیمان ریدر
پی پت فیلر اتوماتیک
سمپلر مینی
سمپلرهای ثابت و متغییر
سمپلر چند کاناله
  نمایشگاه ها  

دهمين كنگره ارتقاءكيفيت وخدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشكي ايران

 
 
. . . توضیحات بیشتر    
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت مهندسی تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته می باشد
 
www.IranPardazesh.Com طراحی و برنامه نویسی گروه نرم افزاری ایران پردازش